Reklama

Kościól w skrócie

Kościól w skrócie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
14 – 20 lutego
P

POŻEGNANIE WOLONTARIUSZKI
W Libiążu odbył się pogrzeb Heleny Kmieć, 25-letniej wolontariuszki misyjnej zamordowanej 24 stycznia w Boliwii. Żegnali ją biskupi – w tym przedstawiciel boliwijskiego Episkopatu, ponad stu księży, członkowie władz państwowych oraz kilka tysięcy młodych z całej Polski. „Twoje zaangażowanie i duchowość misyjna zaprowadziły cię na miejsce męczeńskiej śmierci, gdzie chciałaś głosić Chrystusa i świadczyć o Jego miłości do człowieka” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Pogrzeb miał charakter państwowy z asystą wojskową. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Helenę Kmieć Złotym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w działalność charytatywną i społeczną. Odczytano list od premier Beaty Szydło.

MODLITWA ZA OFIARY PEDOFILII
„Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – napisał abp Stanisław Gądecki w komunikacie, który przypomina, że w odpowiedzi na apel papieża polscy biskupi wzywają do modlitwy w intencji ofiar pedofilii podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu (3 marca). „Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego” – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

ZMARLI
Ks. prof. Wincenty Myszor (l. 75), znawca Ojców Kościoła, koptolog, najwybitniejszy badacz wczesnochrześcijańskiego gnostycyzmu, tłumacz m.in. apokryficznej „Ewangelii Judasza”, oraz Michael Novak (l. 83) – amerykański politolog, publicysta i dyplomata katolicki, autor ponad 40 książek, w tym głośnego „Ducha demokratycznego kapitalizmu”, który – jak wielu uważa – miał wpływ na encyklikę „Centesimus annus” Jana Pawła II.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]