Reklama

Kościół potępionych

Kościół potępionych

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli katolicy traktują ludzi z marginesu jak trędowatych, to jakby policzkowali Chrystusa. Gdyby wszyscy ci, którzy idą w niedzielę na Mszę, poszli potem odwiedzić więźniów, nie byłoby tylu nieszczęśliwych - mówił w Warszawie ks. Guy Gilbert. W czasie trzydniowej wizyty w Polsce francuski duszpasterz ludzi ulicy odwiedził więźniów oraz spotkał się z dziennikarzami, studentami i klerykami.
S

Skórzana kurtka nabita ćwiekami, długie, nieco siwe włosy, kowbojskie buty. Jednak bardziej niż hippisowski image księdza Gilberta polskich katolików może szokować jego radykalne pojmowanie Ewangelii i poświęcenie w pracy dla odrzuconych. O tym, jak obrał drogę bycia z najgorszymi przestępcami i utworzył dla nich w Prowansji ośrodek wychowawczy (tzw. Owczarnię), opowiadał setkom zebranych na spotkaniu w podziemiach kościoła Księży Michalitów na warszawskim Bemowie.

Od 38 lat pracuje z młodocianymi przestępcami, mającymi za sobą wielokrotne wyroki, narkomanami, zarażonymi HIV - tymi, których inni uznali za straconych. Aby zyskać respekt podopiecznych zrzucił sutannę i założył skórę, a także poznał sztuki walki. Zanim nauczył się bronić przed przemocą, w bójkach na paryskich ulicach stracił zęby. W pracy kierował się zawsze jednym kryterium: - Kiedy dostaję z...

3477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]