Reklama

Kościół pokorny

Kościół pokorny

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Dominik Duka nie boi się dialogu z niewierzącymi. Nauczyła go tego działalność w podziemiu i religijna obojętność większości Czechów.
C

Czechy niby taki ateistyczny kraj, a mają klasztor trapistów. A w katolickiej Polsce trapistów nie ma” – zauważył niedawno przytomnie mój kolega, czechofil. W podobny sposób do myślenia daje lektura wywiadu rzeki z kardynałem Dominikiem Duką, prymasem Czech. Wydana przez dominikańską oficynę W drodze, książka „Tradycja jest wyzwaniem” to zapis długiej rozmowy, jaką z arcybiskupem Pragi przeprowadzili polski dominikanin ojciec Tomasz Dostatni i czeski dziennikarz Jaroslav Šubrt. „Rozmówca pomógł nam zrozumieć własny sposób myślenia, ale też pozwolił na wspólną refleksję nad historią chrześcijańskiej obecności w Czechach” – zaznaczają we wstępie autorzy.

Refleksja jest pouczająca. Zwłaszcza dla polskiego czytelnika. Czeski kardynał – jak przystało na przenikliwego intelektualistę – mówi o kształtowaniu się czeskiego katolicyzmu, wojnach husyckich, trudnych doświadczeniach II...

6313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]