Reklama

Kościół niewyizolowany

Kościół niewyizolowany

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Działalność instytucji kościelnych w 80 procentach dobrowolnie finansują wierni. Znaczy to, że są przekonani o wartości i potrzebie owej działalności.
fot. Grażyna Makara
F

Finanse Kościoła budziły i budzą zainteresowanie (zwykle zgryźliwe), zwłaszcza tych mniej życzliwych Kościołowi. Przez lata powtarzano mit o bogactwach Watykanu. Watykan mit pogrzebał, bo od kilkunastu lat publikuje swój roczny bilans, który jest porównywalny z bilansem średniej diecezji w Niemczech. W Polsce podobnie postępował śp. arcybiskup Józef Życiński. „Od kilkunastu lat publikuję bilans kurialny. Jedyny jego efekt jest taki, że nikogo te cyferki nie interesują. No, chyba że miałbym długi, byłaby jakaś afera, to wtedy wszyscy by huczeli” – powiedział (w „Przerwanej rozmowie”) Aleksandrze Klich.

Ogłoszone właśnie opracowanie KAI – „Analiza finansów Kościoła katolickiego w Polsce” – jest kolejną próbą konfrontacji mitu z rzeczywistością. Niestety, opracowanie pokazuje, że Kościół w Polsce jeszcze nie całkiem poszedł w ślady Arcybiskupa. KAI nie miała do...

5192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]