Reklama

Kościół bez wykluczonych

Kościół bez wykluczonych

12.08.2007
Czyta się kilka minut
O. Jacek Prusak na łamach "TP (nr 31/07) wyraził wątpliwość, czy słuszna jest postawiona przeze mnie diagnoza Kościoła po "taśmach o. Rydzyka i oświadczeniu prowincjała redemptorystów. Mam jednak wrażenie, że nie tylko jej nie podważył, ale w wielu punktach potwierdził i podbudował.
T

Trzeba jasno i zdecydowanie powiedzieć: to nie o. Rydzyk i nie Radio Maryja stanowią rzeczywisty problem Kościoła w Polsce. Prawdziwym dramatem jest funkcjonowanie dwóch grup podnoszących do rangi prawd wiary sprzeczne wizje Kościoła i jego roli w społeczeństwie i narodzie. Funkcjonowanie nie w sporze, lecz obok siebie, a właściwie w głębokich okopach usytuowanych na krańcach ogromnego pastwiska, na którym tkwią miliony owieczek - wyznawców Chrystusa. Owieczek zdezorientowanych i zmęczonych narzucaną im (głównie przez media) koniecznością opowiadania się po jednej lub drugiej stronie.

Opowiedzenie się za którąś ze stron niesie jeszcze jedną uciążliwość: oznacza automatyczne wykluczenie z grona zwolenników drugiej strony. Wykluczenie dosłowne, z towarzyskim włącznie. Każda ze stron kisi się we własnym gronie, napędzając się własnoręcznie we wrogości, a nawet...

4748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]