Reklama

Korea: odwilż w cieniu igrzysk

Korea: odwilż w cieniu igrzysk

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Zdjęcie zrobione w Pjongczangu podczas otwarcia zimowej olimpiady obiegło świat: na pierwszym planie wiceprezydent USA Mike Pence, a za nim – lekko uśmiechnięta pani Kim Yo-jong.
S

Siostra dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una przybyła na igrzyska, podczas których drużyny obu Korei występują pod wspólną flagą [patrz tekst Romana Husarskiego – red.], aby przekazać prezydentowi Korei Południowej zaproszenie od brata do odwiedzenia Północy (jeśli do niego dojdzie, byłoby to dopiero trzecie spotkanie liderów obu państw od ich powstania ponad 70 lat temu; poprzednie odbyły się w 2000 i 2007 r. z udziałem ojca obecnego przywódcy).

Jakby tej sensacji było mało, Pence powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom „Washington Post”, że USA są gotowe do bezpośrednich rozmów z Północą bez warunków wstępnych (wcześniej odmowa takich rozmów była zasadą polityki USA). Pence zaznaczył, że USA nadal chcą wywierać przez sankcje nacisk na Pjongjang, ale „jeśli jest chęć rozmowy, będziemy rozmawiać”. ©(P)

Czytaj także: Bartek Dobroch: Pjongjang: Rozmiary polskiego pecha.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]