Reklama

Konkordat: 10 lat doświadczeń

Konkordat: 10 lat doświadczeń

14.09.2003
Czyta się kilka minut
1 i 2 września na KUL odbyła się międzynarodowa konferencja “Religia i wolność religijna w państwach Europy Środkowowschodniej w perspektywie integracji europejskiej". Zorganizowano ją z okazji 10. rocznicy podpisania konkordatu między RP a Stolicą Apostolską.
U

Uczestniczyli w niej m.in. bp Sofron Mudryj z Iwanofrankowska (Ukraina), Hanna Suchocka, ambasador RP w Watykanie, Michael Weniger, doradca przewodniczącego Komisji Europejskiej, uczeni i politycy z Niemiec, Litwy, Czech, Słowacji, Białorusi, Słowenii, Francji i Polski. Jednym z nich był ks. prof. Józef Krukowski, szef Katedry Kościelnego Prawa Publicznego KUL i Katedry Prawa Wyznaniowego UKSW, przedstawiciel Episkopatu w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego i ekspert nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. konkordatu.

JAN PLESZCZYŃSKI: - Przed podpisaniem konkordatu w 1993 r. i przed jego ratyfikacją pięć lat później toczyły się ostre spory. Artur Domosławski pisał, że “to był jeden z najdłuższych i najbardziej dramatycznych sporów w III RP". Warto było kruszyć kopie?

KS. JÓZEF KRUKOWSKI: - Spór o konkordat to już...

4822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]