Reklama

Koniec samowolki

Koniec samowolki

11.03.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Jan Maciejewski, socjolog wojska: Większość żołnierzy o wysokiej motywacji pochodzi z małych miejscowości. Są przekonani, że wojsko daje pracę i zarobek niekoniecznie w Irlandii. Pobudki patriotyczne są motywacją marginalną.
M

Michał Kuźmiński: Żołnierze twierdzą, że zmiana standardów w wojsku nastąpiła nie z chwilą wejścia do NATO, lecz gdy zaczął się Irak. Czy tak samo było ze zmianami mentalnościowymi?

Jan Maciejewski: Wtedy nastąpiło spotkanie naszych żołnierzy - nie w warunkach wirtualnych, poligonowych, lecz bojowych - z najlepszymi armiami świata: USA, Anglii, Francji czy Hiszpanii. Ale badania socjologiczne wskazują, że transformacja armii postępowała wraz z przemianami społeczeństwa. Proces ten rozpoczął się na początku lat 90. i trwa do dziś.

Jakie najważniejsze zmiany Pan dostrzega?

Przede wszystkim nacisk na uzawodowienie, profesjonalizację i wąską specjalizację. Szeregowy, który przychodzi do służby, szkoli się na strzelca wyborowego czy kierowcę transportera opancerzonego; ma być specjalistą. Do...

12180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]