Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Koniec przenośni

Koniec przenośni

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Zacznijmy od spostrzeżenia arcy­odkrywczego, że mianowicie używanie porównań szalenie ułatwia nam porozumiewanie się.
O

Obrazowanie za pomocą paraboli jest bodaj najprostszym sposobem objaśniania i precyzowania bliźnim, o co nam chodzi. Stosunkowo niewinnie, ale nader atrakcyjnie brzmią zawsze wszelkie porównania w opisach działalności placówek gastronomicznych czy np. zapachów panujących w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Porównania świetnie się sprawdzają, gdy idzie nam o smak, wygląd czy właśnie zapachy. Wzbogacanie porównaniami bądź to relacji oralnych, bądź to piśmiennych wydaje się niezbędne. Bardzo ładnie grają porównania, gdy mamy do czynienia z dywagacjami dotyczącymi dobra, zła, brzydoty lub piękna.

Nie trzeba chyba napomykać, że wszechświat porównań jest ogromny, wielki jak ludzka wyobraźnia. Niestety, ludzkość – wbrew pozorom – z wyobraźni korzysta dość rzadko. Na co dzień mamy do czynienia z ubogim, gruntownie oklepanym zestawem paraboli. W owym oklepywaniu przodują...

3626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]