Reklama

Komunia: na rękę czy do ust

Komunia: na rękę czy do ust

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Argumenty przeciwników komunii na rękę opierają się na specyficznie rozumianej wizji świętości tego sakramentu.
J

Już prawie nikt nie zwraca uwagi na kawałek chleba leżący na chodniku. Przechodzimy obok niego obojętnie, tak jak mijamy puszkę po piwie lub starą gazetę. A jeszcze dwa pokolenia wstecz taka sytuacja byłaby niemożliwa. Słowa Norwida o kraju, "gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba", nie były jedynie przenośnią. Odzwierciedlały poczucie, że chleb, zdobywany ciężką pracą, zasługuje na szacunek. Ta postawa brała się też ze świadomości, że tę postać przybiera przemienione ciało Chrystusa.

Cyryl Jerozolimski w ostatniej ze swych pięciu katechez mistagogicznych opisuje dokładnie, w jaki sposób chrześcijanie jego czasów (IV w.) przystępowali do Eucharystii: "Nie wyciągaj płasko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw dłoń lewą pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij ciało Chrys­tusa i powiedz: »Amen«"....

7345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdy po raz pierwszy przyjąłem Komunię św. na rękę, było to dla mnie bardzo emocjonalnym wydarzeniem i nadal tak jest. Szafarz dzieli się tą tajemnicą ze mną i ufa w to, że w głębokim oddaniu biorę udział w przekazywaniu ciała Pańskiego. Jako osoba świecka i szafarz obserwuje bardzo indywidualne obejście się z przyjmowaniem tego sakramentu. Mam wrażenie, że wierni podchodzą z różnymi oczekiwaniami i po komunii odchodzą umocnieni w wierze. Uważam że obecnie w czasie Covid-19 powinno się rozmawiać o wskazanym unikaniu bezpośredniego kontaktu w czasie przyjmowania ciała Pańskiego. Warto byłoby rozpatrzyć nawet udzielenie Komunii św. "na rękę” korzystając z metalowych łyżeczek lub nawet chwytaków=szczypiec.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]