Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Komiks szybkiego reagowania

Komiks szybkiego reagowania

26.09.2011
Czyta się kilka minut
Cartoon Movement to strona poświęcona politycznej satyrze i reportażowi komiksowemu, który u nas dopiero raczkuje.
N

Na polu dziennikarstwa komiksowego mamy w Polsce już pierwsze przetarte szlaki. Zajęła się nim "Wyborcza", a dokładnie - jej stołeczne wydanie. To właśnie na łamach tzw. "Stołka", Alex Kłoś, Tomasz Kwaśniewski i Przemek Truściński drukowali komiks "WWA". Potem ci sami autorzy publikowali obrazkowe wywiady w "Dużym Formacie". Ale mimo wszystko reportaż komiksowy nie jest czymś powszechnie znanym w polskiej prasie. Dlatego warto odwiedzić www.cartoonmovement.com, a szczególnie zakładkę "comics". Znajdziemy tam prace uznanych w USA dziennikarzy komiksowych: Matta Borsa i Sary Glidden. Pierwszy z nich ma na swoim koncie świetny album "War is boring" (stworzony z Davidem Axe), który opowiada o kulisach pracy reportera wojennego i uzależnieniu od adrenaliny. Z kolei Glidden wydała bardzo dobrze przyjęte przez krytykę "How to Understand Israel in 60 Days or Less". Na Cartoonmovement oboje prezentują krótsze formy. Bors pokazuje, jak wygląda życie codzienne w Afganistanie, koncentrując się na sprawach, o których rzadko wspomina się w doniesieniach medialnych. Z kolei Glidden w "State of Palestina" opowiada niesamowitą historię o artyście z Ramallah projektującym fałszywy stempel paszportowy palestyńskiego państwa. Umieszcza go na dokumentach zagranicznych gości, za ich pozwoleniem rzecz jasna, a następnie prosi, by przekroczyli izraelską granicę. W oczekiwaniu na polskie tłumaczenie klasyka reportażu komiksowego - Joe Sacco, którego album zapowiadany jest od dłuższego czasu - Cartoonmovement będzie doskonałą rozgrzewką.

http://www.cartoonmovement.com/

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]