Reklama

Kobiety w strukturach Kościoła

Kobiety w strukturach Kościoła

12.10.2020
Czyta się kilka minut
K

Komisję ds. kobiet powołał biskup austriackiej diecezji St. Pölten Alois Schwarz. 23 października ma się odbyć zebranie inauguracyjne i wybór przewodniczącej.

Celem komisji jest ukazywanie perspektyw, problemów, a także obrona interesów kobiet oraz dalsze wzmacnianie ich uczestnictwa w życiu Kościoła. Komisja służy także integrowaniu kobiet pracujących w różnych diecezjalnych instytucjach. Każda z piętnastu instytucji diecezjalnych miała prawo wybrania swojej przedstawicielki do komisji.

Zgodnie ze statutem opublikowanym w dzienniku nowe ciało ma za zadanie wysyłać własne przedstawicielki do takich organów, jak rada duszpasterska, komisja liturgiczna i diecezjalna konferencja dziekanów. Będzie również mogła przedstawiać propozycje dotyczące zwiększania udziału kobiet w decyzjach personalnych i podjąć regularny dialog z biskupem diecezjalnym.

W Austrii w diecezjach Linz, Salzburg, Innsbruck i Graz-Seckau istnieją już podobne komisje kobiece. Docelowo mają powstać we wszystkich dziewięciu diecezjach. Są instytucjonalizacją silnego w tym kraju ruchu kobiecego. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]