Reklama

Ładowanie...

Kobiety w Iranie walczą o prawo do edukacji, a władze robią wiele, by to utrudnić

Kobiety w Iranie walczą o prawo do edukacji, a władze robią wiele, by to utrudnić

13.03.2023
Czyta się kilka minut
W ostatnich tygodniach w całym kraju setki uczennic (dokładne liczby nie są znane) zostało otrutych toksycznym gazem – wprawdzie żadna nie zmarła, ale wiele ma problem z oddychaniem i zawroty głowy.
/ SALAMPIX / ABACA / EAST NEWS
C

Celem ataków może być zasianie przez rządzących strachu wśród uczennic i ich rodzin oraz zamknięcie szkół dla dziewcząt. Może to być też zemsta za antyrządowe protesty, kierowane często przez kobiety, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini we wrześniu 2022 r. Na zdjęciu: uczennice z miasta Kom ratują podtrutą koleżankę. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Iran: walka o edukację”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]