Reklama

Ładowanie...

Klucz francuski

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Trzeciego dnia od planowanej na 8 lipca inauguracji, kiedy nie udało się zagrać ani jednego przedstawienia, Bernard Faivre d’Arcier podjął bolesną decyzję o odwołaniu tegorocznego festiwalu teatralnego w Awinionie.
P

Powodem był strajk pracowników zatrudnianych na czasowe kontrakty. Strajk z kolei wywołało rozporządzenie władz francuskich z 27 czerwca modyfikujące (na niekorzyść zatrudnionych) prawo o zasiłkach dla pracowników czasowych, kiedy nie pracują. Prawo to było wynikiem działań André Malraux, w czasach, kiedy sprawował urząd ministra kultury. Festiwal w Awinionie (podobnie jak inne festiwale letnie zaplanowane na początek lipca) padł w momencie, kiedy Francja zagwarantowała sobie w konstytucji europejskiej zapis o swej kulturalnej niepowtarzalności. Festiwal w Awinionie padł, mimo pięćdziesięciu sześciu lat nieprzerwanej tradycji. Festiwal w Awinionie padł, mimo wyjątkowości tegorocznej edycji, będącej pożegnaniem Bernarda Faivre d’Arcier, który organizował festiwal od 1980 roku (z kilkuletnią przerwą).

Po zakończeniu długiego weekendu 14s lipca widać już gołym...

5295

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]