Reklama

Kłopot w raju

Kłopot w raju

24.05.2021
Czyta się kilka minut
© ZACHĘTA / NARODOWA GALERIA SZTUKI
O

Odwiedzający polski pawilon na rozpoczętym właśnie Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji obejrzą projekt „Trouble in Paradise”. Przygotowany przez kolektyw PROLOG +1 we współpracy z twórcami z innych krajów, prezentuje on polską wieś jako miejsce posttransformacyjnych przeobrażeń i pokazuje, że dzisiejszy kryzys budownictwa wiąże się z brakiem planowania przestrzeni sąsiedzkich i tendencją ludzi do izolowania się. Tymczasem – jak przekonuje współpracujący z grupą PROLOG +1 zespół Rural Office for Architecture – obszary wiejskie są kluczowe dla budowania wspólnoty. Projektując osiedla i domy (na zdjęciu jedna z wizualizacji), walijscy architekci odwołali się do idei Oskara Hansena i Władysława Matlakowskiego, tradycji ruchu spółdzielczego oraz... ogródków działkowych. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]