Reklama

Ładowanie...

Kim są przyszli księża?

Kim są przyszli księża?

07.09.2020
Czyta się kilka minut
W

Wśród alumnów przyjętych do seminariów w roku akademickim 2019/2020 na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w maju 2019) głosowało 62 proc. 24 proc. oddało głos na Konfederację, 7 proc. na Koalicję Europejską i 6 proc. na Kukiz’15 – wynika z badań przeprowadzonych przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę. Autor uzyskał ankiety z 38 polskich wyższych seminariów duchownych (na 42 funkcjonujące). Pytał w nich o poglądy, zainteresowania, motywację i pochodzenie kandydatów na księży.

To drugie takie badanie od 2000 r. Widać w nim zmianę motywacji wstąpienia do seminarium – z chęci służby (Bogu, Kościołowi, ludziom) w kierunku potrzeby pogłębienia osobistej relacji z Bogiem. Wyraźny jest też wzrost poglądów nacjonalistycznych. 60 proc. kandydatów pochodzi z miast, coraz częściej ze średniozamożnych inteligenckich rodzin.

Przyszli księża nie są też wolni od problemów, z którymi zmagają się ich rówieśnicy: aż 15 proc. korzysta z internetu ponad 4 godziny dziennie, czyli na granicy uzależnienia, a blisko 39 proc. systematycznie sięga po pornografię. Opracowanie badań ukazało się w książce „Powołanie kapłańskie AD 2020” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Collegium Bobolanum. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]