Reklama

Kierunek – ja

Kierunek – ja

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Kiedyś podczas liturgii koronacji nowym papieżom wręczano miskę z płonącą pakułą. Diakon wołał przy tym: „Tak przemija sława świata!”. Ów konkretny liturgiczny znak­ byłby aktualny także dziś – w Kościele, polityce czy gospodarce.
Fot. Arman Zhenikeyev / CORBIS
N

Nikt nie chce umierać. Nawet tęskniący za niebem nie chcą opuszczać padołu tego świata. Obłożnie chory wzdycha: „Panie, zabierz mnie do Twojego nieba, ale... jeszcze nie teraz”.
A przecież jest to cel, ku któremu wszyscy podążamy – nasze wspólne przeznaczenie. Śmierć nieubłaganie usuwa to, co stare, aby ustąpić miejsca nowemu. Pewnego dnia zostaniemy po prostu odwołani z szeregu. Bez dyskusji. Nie marnujmy więc czasu, nie żyjmy życiem drugich. Miejmy odwagę, aby podążać za głosem własnego serca i naszą osobistą intuicją. Jak ów ktoś, kto oświadczył: „Perspektywa (lub raczej widmo?) własnej śmierci stało się dla mnie najważniejszym narzędziem przy wszystkich zasadniczych decyzjach, jakie podejmowałem w historii mego życia”.
Niemniej „Memento homo, quia es ex pulvere et in pulverem reverteris” – „Pamiętaj człowieku, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” –...

7666

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]