Reklama

Ładowanie...

Kierunek – ja

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Kiedyś podczas liturgii koronacji nowym papieżom wręczano miskę z płonącą pakułą. Diakon wołał przy tym: „Tak przemija sława świata!”. Ów konkretny liturgiczny znak­ byłby aktualny także dziś – w Kościele, polityce czy gospodarce.
Fot. Arman Zhenikeyev / CORBIS
N

Nikt nie chce umierać. Nawet tęskniący za niebem nie chcą opuszczać padołu tego świata. Obłożnie chory wzdycha: „Panie, zabierz mnie do Twojego nieba, ale... jeszcze nie teraz”.
A przecież jest to cel, ku któremu wszyscy podążamy – nasze wspólne przeznaczenie. Śmierć nieubłaganie usuwa to, co stare, aby ustąpić miejsca nowemu. Pewnego dnia zostaniemy po prostu odwołani z szeregu. Bez dyskusji. Nie marnujmy więc czasu, nie żyjmy życiem drugich. Miejmy odwagę, aby podążać za głosem własnego serca i naszą osobistą intuicją. Jak ów ktoś, kto oświadczył: „Perspektywa (lub raczej widmo?) własnej śmierci stało się dla mnie najważniejszym narzędziem przy wszystkich zasadniczych decyzjach, jakie podejmowałem w historii mego życia”.
Niemniej „Memento homo, quia es ex pulvere et in pulverem reverteris” – „Pamiętaj człowieku, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” –...

7666

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]