Reklama

Ładowanie...

Kiedy wyginą niedźwiedzie polarne

Kiedy wyginą niedźwiedzie polarne

22.12.2017
Czyta się kilka minut
Ocieplający się klimat jest ogromnym zagrożeniem dla wielu gatunków.
DAVID GOLDMAN / AP / EAST NEWS
D

Dla niedźwiedzi polarnych (na zdjęciu) – największym spośród wszystkich czynników. Szacuje się, że przy zachowanym tempie zmian klimatycznych niedźwiedzie polarne, których liczebność ocenia się na około 26 tys. osobników, znikną z naturalnych siedlisk do 2100 r. Topnienie lodowców, na których polują niedźwiedzie, oznacza, że część z nich w poszukiwaniu żywności przemieści się na południe, na obszary zamieszkiwane przez ludzi (w Kanadzie, Norwegii, na Alasce, Grenlandii i w Rosji).

Rok 2017 był jednym z kilku najgorętszych, odkąd prowadzone są pomiary temperatury na całej kuli ziemskiej.

W listopadzie średnia temperatura powierzchni lądu i oceanu była wyższa o 0,75 stopnia od średniej dla XX w., wynoszącej 12,9 stopni Celsjusza. ©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]