Reklama

Ładowanie...

Kawałek ciała. Felieton Jacka Podsiadły

28.03.2022
Czyta się kilka minut
Albo jesteś dobrym kawałkiem drewna, albo jesteś złym kawałkiem drewna. Albo jesteś z nami, albo z kacapami. Albo jesteś potrzebny, albo jesteś zbędny.
FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
W

W natłoku wojennych wiadomości wszystko inne przelatuje niezauważone, ale kiedy zahaczyłem wzrokiem o zdanie Adiny Blady-Szwajger, zacytowane chyba w związku ze wznowieniem jej książki, zostało mi ono w pamięci. I uparcie domagało się uwagi, więc w końcu odnalazłem je w książce.

Zdanie brzmi „Trzeba nieść pomoc do końca, ale przedtem trzeba stać się kawałkiem drewna”. Jako zachęta do lektury, wyrwane ze środka rozdziału, zdaje się pozować na aforyzm, a kawałek drewna wygląda zgoła na „nośną metaforę”. Odnalezione w książce ujawnia swoje prawdziwe oblicze: zostało sformułowane w pośpiechu i rzucone w biegu, „wyrwało się” autorce przy okazji wspominania prób niesienia pomocy okaleczonym dzieciom w szpitalu. Akurat była mowa o dzieciach z odmrożonymi palcami. Że dziesięcioletnia Chanełe cieszyła się, że już jej nie bolą, a przecież bez palców całkiem dobrze można żyć. A znów...

5998

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]