Reklama

Katecheta na manowcach

Katecheta na manowcach

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Przeciętna długość ludzkiego życia tylko w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła o 20 lat. Czy istnieją granice postępu medycyny, biotechnologii i inżynierii genetycznej? Jakie mogą być globalne skutki nieustającego przedłużania życia? To zasadnicze pole zainteresowania autorów wrześniowego “Znaku". Jednak tym, co zwraca uwagę przede wszystkim, jest otwierający pismo artykuł ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego o szkolnej katechezie.
O

O tym, że sytuacja w polskich szkołach jest daleka od sielankowej, przekonują choćby niedawne wydarzenia w toruńskim technikum. O tym, że sielanki nie ma również na katechezie, świadczy przywoływana przez ks. Maciejewskiego powieść Jana Grzegorczyka “Adieu". Autor “Znaku", katecheta i metodyk z Mławy, proponuje typologię szkolnej katechezy. Pierwszym zaobserwowanym przez niego typem postaw jest katecheza jako walka. Na widok wybiórczości w uznawaniu prawd wiary, lekkiego traktowania religijnych praktyk, negacji zasad moralnych i niepoważnego podejścia do przedmiotu, katecheta “wrząc Bożym gniewem, rusza na krucjatę". Czasem krzyczy, czasem sięga po restrykcje (niekiedy nawet przemoc), czasem miażdży intelektualnie. Owocem takiej postawy jest zerwanie więzi. Na lekcji, owszem, panuje spokój, ale przecież nie o niego chodzi. Katecheta “powinien być specjalistą od budowania...

3983

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]