Ładowanie...
Katecheta na manowcach
O tym, że sytuacja w polskich szkołach jest daleka od sielankowej, przekonują choćby niedawne wydarzenia w toruńskim technikum. O tym, że sielanki nie ma również na katechezie, świadczy przywoływana przez ks. Maciejewskiego powieść Jana Grzegorczyka “Adieu". Autor “Znaku", katecheta i metodyk z Mławy, proponuje typologię szkolnej katechezy. Pierwszym zaobserwowanym przez niego typem postaw jest katecheza jako walka. Na widok wybiórczości w uznawaniu prawd wiary, lekkiego traktowania religijnych praktyk, negacji zasad moralnych i niepoważnego podejścia do przedmiotu, katecheta “wrząc Bożym gniewem, rusza na krucjatę". Czasem krzyczy, czasem sięga po restrykcje (niekiedy nawet przemoc), czasem miażdży intelektualnie. Owocem takiej postawy jest zerwanie więzi. Na lekcji, owszem, panuje spokój, ale przecież nie o niego chodzi. Katecheta “powinien być specjalistą od budowania...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]