Reklama

Katakumby PRL

Katakumby PRL

03.07.2005
Czyta się kilka minut
To pierwsza polska ofiara komunizmu wyniesiona na ołtarze. Być może wkrótce do ks. Władysława Findysza dołączy ks. Jerzy Popiełuszko.
U

Urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym koło Krosna, w ubogiej rodzinie chłopskiej. W wieku niespełna pięciu lat stracił matkę, odtąd musiał pomagać ojcu w utrzymaniu rodziny. Kiedy starsza siostra - Helena - wybrała drogę zakonną, Władysław także zdecydował poświęcić życie Bogu. Po maturze w maju 1927 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Nie był szczególnie zdolny, ale dał się poznać jako sumienny i rzetelny student w wypełnianiu swych obowiązków. W czerwcu 1932 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikarym w Borysławiu, Drohobyczu, Strzyżowie i Jaśle. W latach okupacji hitlerowskiej wspierał oddziały podziemia - przede wszystkim jako kapelan, ale ponoć pomagał również w przerzucie żołnierzy na Węgry. W lipcu 1941 r. został administratorem parafii Żmigród Nowy, a po roku - proboszczem. Do obowiązków...

7149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]