Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Katakumby PRL

Katakumby PRL

03.07.2005
Czyta się kilka minut
To pierwsza polska ofiara komunizmu wyniesiona na ołtarze. Być może wkrótce do ks. Władysława Findysza dołączy ks. Jerzy Popiełuszko.
U

Urodził się 13 grudnia 1907 r. w Krościenku Niżnym koło Krosna, w ubogiej rodzinie chłopskiej. W wieku niespełna pięciu lat stracił matkę, odtąd musiał pomagać ojcu w utrzymaniu rodziny. Kiedy starsza siostra - Helena - wybrała drogę zakonną, Władysław także zdecydował poświęcić życie Bogu. Po maturze w maju 1927 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Nie był szczególnie zdolny, ale dał się poznać jako sumienny i rzetelny student w wypełnianiu swych obowiązków. W czerwcu 1932 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia kapłańskie.

Był wikarym w Borysławiu, Drohobyczu, Strzyżowie i Jaśle. W latach okupacji hitlerowskiej wspierał oddziały podziemia - przede wszystkim jako kapelan, ale ponoć pomagał również w przerzucie żołnierzy na Węgry. W lipcu 1941 r. został administratorem parafii Żmigród Nowy, a po roku - proboszczem. Do obowiązków...

7149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]