Reklama

kamień, szron

kamień, szron

20.03.2012
Czyta się kilka minut
Ryszard Krynicki (Polska)
O

O pozostałych poetyckich tomach piszą tu ich tłumacze – czytelnicy najlepiej rozumiejący włókna poetyckiego świata. W przypadku zbioru Ryszarda Krynickiego – on sam jest tłumaczem, także w sensie dosłownym, gdy w zwieńczeniu książki umieszcza przekłady wierszy Celana czy Enzensbergera...

Urodzony w 1943 r., Krynicki to jeden z najważniejszych (niektórzy powiedzieliby wprost: najważniejszy) żyjących polskich poetów. Niegdyś współtwórca pokolenia Nowej Fali, dziś wyraziście odrębna osobowość – o ściszonym, a zarazem mocnym głosie. Świadomie szorstkim, niczym powracający w jego wierszach żużel, niczym szron, niczym kamień.

„Ślepe? Głuche? Nieme? / Niepojęte: // Jest” – mówi poeta o istnieniu, byciu, zawsze zagrożonym niebytem, obsunięciem się w „szary szron szeptu”, milczącą pustkę. Ta perspektywa budzi współczującą solidarność z tym wszystkim, co istnieje – jak ten troskliwie podnoszony ze ścieżki ślimak, z którym razem „zapisujemy nieme pytania” – „potem strachu, nasieniem, śluzem”. To ona każe też z całą intensywnością odczuć hekatombę, jaką urządzamy codziennie tak nieodległym od nas zwierzętom. Ale zapaść istnienia to także boleśnie konkretny temat żydowskiego losu, niemożności wypowiedzenia Zagłady, poczucia winy biorącego się z samego faktu życia – z pamięcią o niekończącej się, dławiącej rozpaczą gęstwinie tych bliźnich, którzy zostali unicestwieni.

Mówi do nas poeta: rana niezgody, rana pamięci – na zawsze powinna pozostać otwarta.

ANDRZEJ FRANASZEK (ur. 1971) jest krytykiem literackim, redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, autorem m.in. książki „Miłosz. Biografia”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]