Reklama

Ładowanie...

„Kaczor” i „Maniek”

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W jednostce antyterrorystycznej ich sekcja specjalizowała się w akcjach na wysokościach. Dariusz Marciniak, lat 29, pseudonim operacyjny „Kaczor”, oraz Marian Szczucki, lat 36, pseudonim „Maniek”, razem wspinali się po skałkach i ścianach treningowych. W nocy z 5 na 6 marca razem pojechali na akcję w Magdalence. I razem zginęli.
-

- Uśmiechnięty, tak od ucha do ucha, po prostu „Kaczor” - tak o Darku Marciniaku opowiada kolega-policjant, który w połowie lat 90. służył z nim w Centralnym Pododdziale Antyterrorystycznym, jednostce do zadań specjalnych: zatrzymywania groźnych bandytów, odbijania zakładników. Do jednostki Darek trafił ze „zwykłej” policji, z Nowego Dworu Mazowieckiego. Miał 20, najwyżej 21 lat. Na egzamin wstępny zgłosiło się około setki kandydatów. 80 proc. odpadło na testach psychologicznych, kolejne 10 proc. na testach sprawnościowych. Pozostało ich dwunastu, zakwalifikowanych na kurs.

Włodzimierz Lubelski (od półtora roku na emeryturze) był wówczas instruktorem. Pamięta Darka i jego kolegów. - To był dobry nabór i mocna grupa, właściwie bez słabych punktów - wspomina. - „Kaczora” pociągały sporty ekstremalne. Skakał na spadochronie, nurkował. Bardzo lubił i te sporty, i później pracę....

6944

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]