Reklama

Ładowanie...

Jürgen Fuchs (1950–1999)

Jürgen Fuchs (1950–1999)

06.05.2007
Czyta się kilka minut
R

Rocznik 1950 r. w konflikt z władzami popadł już w klasie maturalnej: został ukarany za krytykowanie na terenie szkoły inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r. Po wojsku rozpoczął studia (psychologia) na uniwersytecie w Jenie, jednym z głównych ośrodków, gdzie formowała się przyszła opozycja, i na początku zaangażował się - także po to, aby móc studiować - w tzw. ruch młodych twórców, wspierany przez komunistyczną organizację młodzieżową FDJ, aby w 1971 r. razem z kilkoma innymi poetami skrytykować konformizm i ideową pustkę tej inicjatywy.

Wyrzucony z uczelni w 1975 r., przeniósł się do Berlina i zarabiał na życie, pracując w kościelnej instytucji socjalnej. Aresztowany 19 listopada 1976 r. (razem z dwoma muzykami rockowymi). W areszcie śledczym Stasi spędził 9 miesięcy. Zagrożony wysoką karą więzienia, opuścił NRD, aby z Berlina Zachodniego wspierać przyjaciół z opozycji.

Przez lata inwigilowany przez Stasi, także na terenie Berlina Zachodniego, gdzie - jak dziś wiadomo - Stasi prowadziła przeciw niemu "działania dezintegracyjne", m.in. uszkadzając hamulce w jego aucie, a w 1986 r. podkładając bombę przed jego domem.

Poeta i pisarz, pozostawił po sobie wiersze i powieści.

Jego przyjaciele podejrzewają, że przyczyną śmiertelnej choroby (białaczki) było potajemne napromieniowywanie go - a także innych więźniów - przez Stasi podczas pobytu w areszcie. Badania historyków z Urzędu Gaucka nie potwierdziły dotąd tych podejrzeń, choć stwierdzono z całą pewnością, że w swych działaniach Stasi stosowała materiały radioaktywne.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]