Reklama

"Na grobie moim »Patron« napiszcie"

"Na grobie moim »Patron« napiszcie"

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Zdjęcie jest czarno-białe, zrobione z oddali: grupa ludzi w półkolu, w środku duży brzozowy krzyż. Stoją z pochylonymi głowami. Ósmy z lewej, z łysiną, to on: wygląda na 50 lat, choć ma 38. Dopiero z opisu jednej z niewielu zachowanych fotografii - robienie takich zdjęć nie było bezpieczne - wynika, że wykonano ją na terenie, który 20 lat wcześniej nosił nazwę KL Auschwitz-Birkenau. Jest rok 1965 i Günter Särchen właśnie przywiózł do Polski pierwszą grupę młodych Niemców z NRD. Nielegalnie.
T

Tadeusz Żychiewicz nie krył irytacji. I kimże oni są, kogo reprezentują, jakież znaczenie ma ta garstka, nazywająca się szumnie “Akcją Znaków Pokuty"? - zżymał się redaktor “Tygodnika Powszechnego", gdy grupka młodych Niemców i ich postarzały przedwcześnie opiekun opuścili gabinet naczelnego. Żychiewiczowi ripostowała Anna Morawska, spór zapowiadał się owocnie. Temat na lato 1965 r.

20 lat wcześniej Żychiewicz i Morawska byli po jednej, łysiejący Niemiec po drugiej stronie frontu: oni w AK (Żychiewicz we Lwowie, Morawska przy Komendzie Głównej), on w Wehrmachcie.

Redakcyjny spór przeniósł się na łamy “Tygodnika". Morawska opisała z sympatią podróż po Polsce młodych Niemców. Rozzłoszczony Żychiewicz ripostował: “Jaka jest liczebność owego ruchu? Jaka jest jego »baza społeczna«? Jaka skala społecznego oddziaływania? Mówiąc brutalnie: czy w...

38682

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]