Reklama

Ładowanie...

"Na grobie moim »Patron« napiszcie"

08.08.2004
Czyta się kilka minut
Zdjęcie jest czarno-białe, zrobione z oddali: grupa ludzi w półkolu, w środku duży brzozowy krzyż. Stoją z pochylonymi głowami. Ósmy z lewej, z łysiną, to on: wygląda na 50 lat, choć ma 38. Dopiero z opisu jednej z niewielu zachowanych fotografii - robienie takich zdjęć nie było bezpieczne - wynika, że wykonano ją na terenie, który 20 lat wcześniej nosił nazwę KL Auschwitz-Birkenau. Jest rok 1965 i Günter Särchen właśnie przywiózł do Polski pierwszą grupę młodych Niemców z NRD. Nielegalnie.
T

Tadeusz Żychiewicz nie krył irytacji. I kimże oni są, kogo reprezentują, jakież znaczenie ma ta garstka, nazywająca się szumnie “Akcją Znaków Pokuty"? - zżymał się redaktor “Tygodnika Powszechnego", gdy grupka młodych Niemców i ich postarzały przedwcześnie opiekun opuścili gabinet naczelnego. Żychiewiczowi ripostowała Anna Morawska, spór zapowiadał się owocnie. Temat na lato 1965 r.

20 lat wcześniej Żychiewicz i Morawska byli po jednej, łysiejący Niemiec po drugiej stronie frontu: oni w AK (Żychiewicz we Lwowie, Morawska przy Komendzie Głównej), on w Wehrmachcie.

Redakcyjny spór przeniósł się na łamy “Tygodnika". Morawska opisała z sympatią podróż po Polsce młodych Niemców. Rozzłoszczony Żychiewicz ripostował: “Jaka jest liczebność owego ruchu? Jaka jest jego »baza społeczna«? Jaka skala społecznego oddziaływania? Mówiąc brutalnie: czy w...

38682

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]