Reklama

Ładowanie...

Język na haju

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Związek między hajem panującym w środkach masowego przekazu i w środkach masowej komunikacji autobusowej jest wbrew pozorom ścisły. Język stał się w Polsce narzędziem agresji i upokarzania.
H

Haj to stan upojenia, ekstazy, zerwania więzi z rzeczywistością, sztucznie podwyższone wyobrażenie o swoich zdolnościach. Na haju prawie wszystko wydaje się możliwe i prawie nic nie jest możliwe naprawdę. Na haju wszystko można powiedzieć i w żadnej kwestii nie można się porozumieć.

Tytuł tego tekstu mógłby sugerować, że najpoważniejszym problemem języka jest jego coraz bardziej slangowy charakter, że mówimy, będąc i nie będąc młodzieńcami, jakbyśmy uczyli się mówić w dyskotece. No dobrze, ale skąd się to zjawisko bierze? Pierwsza odpowiedź jest aż nadto oczywista: autorytety w sferze zachowań, i to językowych głównie, nadużywają modnych i rzekomo zgranych zwrotów, grypsują aż miło (i niemiło), bratają się w brutalności i chamstwie z ludem, wyznającym ich wybitność. Wystarczy obejrzeć parę z najpopularniejszych tok-szołów czy widowisk masowych, by nie mieć co...

9610

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]