Reklama

Język na haju

Język na haju

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Związek między hajem panującym w środkach masowego przekazu i w środkach masowej komunikacji autobusowej jest wbrew pozorom ścisły. Język stał się w Polsce narzędziem agresji i upokarzania.
H

Haj to stan upojenia, ekstazy, zerwania więzi z rzeczywistością, sztucznie podwyższone wyobrażenie o swoich zdolnościach. Na haju prawie wszystko wydaje się możliwe i prawie nic nie jest możliwe naprawdę. Na haju wszystko można powiedzieć i w żadnej kwestii nie można się porozumieć.

Tytuł tego tekstu mógłby sugerować, że najpoważniejszym problemem języka jest jego coraz bardziej slangowy charakter, że mówimy, będąc i nie będąc młodzieńcami, jakbyśmy uczyli się mówić w dyskotece. No dobrze, ale skąd się to zjawisko bierze? Pierwsza odpowiedź jest aż nadto oczywista: autorytety w sferze zachowań, i to językowych głównie, nadużywają modnych i rzekomo zgranych zwrotów, grypsują aż miło (i niemiło), bratają się w brutalności i chamstwie z ludem, wyznającym ich wybitność. Wystarczy obejrzeć parę z najpopularniejszych tok-szołów czy widowisk masowych, by nie mieć co...

9610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]