Reklama

Język jest planetą

Język jest planetą

24.06.2008
Czyta się kilka minut
W ujęciu amerykańskiego poety, Johna Ashbery’ego, język jest niepodległą planetą, której nie może skolonizować empiryczne doświadczenie. Tym samym postulat "przedstawiania rzeczywistości" jest niemożliwy do zrealizowania.
N

Niemal 20 lat od wykładów wygłoszonych przez Johna Ashbery’ego w roku akademickim 1989/90 na Uniwersytecie Harvarda ukazują się one w polskim przekładzie. Ich tematem była autorska wizja tradycji literatury XIX i XX wieku. W przedmowie do polskiego wydania "innych Tradycji" Grzegorz Jankowicz nieco retorycznie zapytuje: "Czy pomysł Ashbery’ego można przeszczepić na grunt polski?". Najwidoczniej można. Należy jedynie właściwie odczytać charakter tego "pomysłu" i związane z nim ryzyko demontażu ustaleń krytyczno-literackich, jakie są elementem organizującym zbiorową wyobraźnię odbiorców liryki polskiej. Otwartym pozostaje natomiast pytanie, czy w warunkach społecznej dewaluacji roli poezji istnieje jeszcze "zbiorowa wyobraźnia" jej odbiorców i czy kogokolwiek interesuje przewartościowanie tradycji.

Najkrócej rzecz ujmując, "pomysł" Ashbery’ego polegał na...

5833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]