Jezus Chrystus - Filozof

Groby i sarkofagi pierwszych chrześcijan są dla nas ważnym świadectwem tego, co się kiedyś wydarzyło. Wystarczy wspomnieć o katakumbach i świadectwie, jakie pochowani tam męczennicy do dziś składają zwiedzającym. Byli bliżsi niż my wydarzeń, za które oddawali życie, i dziś przekazują nam dowód swojej wiary.

27.12.2014

Czyta się kilka minut

Fresk z IV w. przedstawiający Jezusa, znajdujący się w katakumbach Commodilla (domena publiczna, Wikimedia Commons)

W Rzymie znajduje się sarkofag dziecka z III wieku. Na sarkofagu jest wyrzeźbiona postać Chrystusa jako filozofa, który w jednej ręce trzyma Ewangelię, a w drugiej kij wędrowca, symbol ówczesnego filozofa. Potem podobny motyw pojawia się często na innych sarkofagach.

Dziś filozofia jest dyscypliną, którą wykłada się na uniwersytetach i pisze o niej uczone rozprawy. W starożytności filozof był przede wszystkim tym, który nauczał najważniejszej sztuki – sztuki dobrego życia i dobrego umierania.

Mówię dziś o sarkofagach, o życiu i umieraniu nie po to, by rzucić cień na świąteczną atmosferę, ale po to, byśmy mogli, poprzez mgiełkę tradycji i ludowej legendy, dostrzec choć jeden głębszy aspekt przyjścia Jezusa na świat.

Jezus jest prawdziwym filozofem (w starożytnym znaczeniu), który „mówi nam, kim w rzeczywistości jest człowiek i co powinien czynić, aby prawdziwie być człowiekiem”.

Kim jest człowiek?

Jest wspaniałą istotą, koroną stworzenia. Ale gdy realistycznie spojrzymy na świat i siebie, widzimy, że człowiek jest taką piękną istotą raczej w możności, może się nią stać, ale w rzeczywistości daleko mu do ideału. I dlatego ktoś musi mu powiedzieć, co powinien czynić, aby być prawdziwie człowiekiem.

Jezus-Filozof w jednej ręce trzyma laskę, a w drugiej Ewangelię. W Księdze Ewangelii mówi nam, co mamy czynić, aby prawdziwie być człowiekiem, a laska przypomina o drodze, jaką mamy jeszcze do przebycia.

On też wskazuje drogę poza granicę śmierci. Tylko ten, kto to potrafi, jest prawdziwym nauczycielem życia.

Wszystkie inne filozofie , które uczą życiowych mądrości, ale przemilczają istnienie tej granicy, niewiele różnią się od pustosłowia.

Tych kilka myśli, jakimi z okazji świąt się podzieliłem, nie pochodzi ode mnie. Są w całości wzięte z encykliki Spe salvi papieża Benedykta XVI (z niej też pochodzą wszystkie cytaty w tym kazaniu):

• i odwołanie się do sarkofagu z wizerunkiem Chrystusa-Filozofa,

• i to, że On nam mówi, kim jest człowiek i co mamy czynić, aby być prawdziwie człowiekiem,

• i to, że tylko On wskazuje drogę poza granicę śmierci.

Wszystko to są słowa i myśli papieża.

Przedmiotem jego encykliki jest chrześcijańska nadzieja. To właściwy temat na Boże Narodzenie. Przyjście Jezusa na świat było Obietnicą, ale również początkiem jej Spełnienia.

Tarnów, 21 grudnia 2007 roku

Tekst pochodzi z książki "10.30 u Maksymilina", zawierającej zbiór kazań ks. prof. Michała Hellera wygłoszonych w kościele św. Maksymilina w Tarnowie.

Zamów książkę

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań… więcej