Reklama

Ładowanie...

Jeszcze parę grzechów

20.06.2004
Czyta się kilka minut
Poruszył mnie i ucieszył tekst ks. bpa Tadeusza Pieronka Mroczny mit »katolandu« (TP nr 21/04). Dla mnie to próba, niestety dość słaba, dokonania rachunku sumienia polskiego Kościoła, który prymas Józef Glemp potraktował kiedyś, mówiąc delikatnie, po macoszemu. Choć jednak Księdza Biskupa cenię i szanuję, inaczej myślę o sprawach, którymi się zajął.
B

Biskup Pieronek podaje w tekście kilka różnych określeń Kościoła. Czasami są to wierni, czasami Episkopat, gdzie indziej wybrani biskupi. Może powinniśmy być bardziej jednoznaczni, skoro dla wielu ludzi w Polsce luźno związanych, bądź nie związanych z Kościołem, jego obliczem jest środowisko Radia Maryja, dla innych jest bliższe takie, jakie znajdują w “TP", dla innych przedstawiane przez LPR.

Pisząc o wyborach, biskup pyta: “Czy Kościół w ogóle powinien działać w przestrzeni politycznej"? A czy może nie działać? Chodzi o jakość tego działania i założenie, że angażować powinni się przede wszystkim konkretni katolicy, a nie Kościół-instytucja. Czasami jednak mam wrażenie, że Kościół jest taką dziwną organizacją, której chodzi o każdego człowieka, ale która o wiele bardziej ufa instytucji niż człowiekowi właśnie. Czy Ksiądz Biskup pytał kiedykolwiek, jak to...

6817

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]