Reklama

„Jestem tutaj dla Niego”

„Jestem tutaj dla Niego”

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Trudności w modlitwie nie są niczym niezwykłym. Raczej należałoby się niepokoić, gdybyśmy ich nie przeżywali. W książce "Człowiek szukający Boga" Abraham Joshua Heschel porównuje modlitwę do wyspy o stromych brzegach. "Za każdym razem musimy zdobywać tę wyspę", pisze, "tak jakbyśmy nigdy wcześniej tam nie byli, jakbyśmy byli obcy w świecie ducha. Nierówna jest linia brzegowa, stoimy w obliczu majestatycznych zdań, szukając jakiegoś bliskiego słowa, na którym mogłaby postawić stopę nasza dusza. Napotykane przez nas słowa są wzniosłe, a te pokorne są ukryte gdzieś poza naszym zasięgiem. Nie poddawajmy się wstrząsowi. Trzeba nam nauczyć się czołgać, skoro nie umiemy skakać".
B

Bariera, jaką stanowi słowo - słowo wzniosłe, majestatyczne, które wydaje się tak odległe od tego, czym żyjemy na co dzień - to oczywiście tylko jedna z trudności, jakie piętrzą się na drodze modlitwy. Problem ze słowem jest w gruncie rzeczy odbiciem problemu bardziej zasadniczego: dystansu, który musimy pokonać jako "obcy w świecie ducha", aby się w nim znaleźć. Heschel pisze jednak: jakbyśmy byli obcy. Coś subtelnego musi się wydarzyć w naszej świadomości, aby możliwe było przejście z jednego świata do drugiego. Ale ten "nowy" świat, ta wyspa, tylko z pozoru jest obca. W gruncie rzeczy jest ona naszą wewnętrzną wyspą. Modlitwa nie wyprowadza nas "na zewnątrz", ale prowadzi ku temu, co w nas samych jest nieznane, nierozwiązane, niewysłowione - a domaga się wysłowienia. "Właśnie to, co niewypowiedziane", pisze w innym miejscu Heschel, "dosięga Boga bardziej niż to uczucie,...

2699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]