Reklama

Ładowanie...

„Jestem tutaj dla Niego”

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Trudności w modlitwie nie są niczym niezwykłym. Raczej należałoby się niepokoić, gdybyśmy ich nie przeżywali. W książce "Człowiek szukający Boga" Abraham Joshua Heschel porównuje modlitwę do wyspy o stromych brzegach. "Za każdym razem musimy zdobywać tę wyspę", pisze, "tak jakbyśmy nigdy wcześniej tam nie byli, jakbyśmy byli obcy w świecie ducha. Nierówna jest linia brzegowa, stoimy w obliczu majestatycznych zdań, szukając jakiegoś bliskiego słowa, na którym mogłaby postawić stopę nasza dusza. Napotykane przez nas słowa są wzniosłe, a te pokorne są ukryte gdzieś poza naszym zasięgiem. Nie poddawajmy się wstrząsowi. Trzeba nam nauczyć się czołgać, skoro nie umiemy skakać".
B

Bariera, jaką stanowi słowo - słowo wzniosłe, majestatyczne, które wydaje się tak odległe od tego, czym żyjemy na co dzień - to oczywiście tylko jedna z trudności, jakie piętrzą się na drodze modlitwy. Problem ze słowem jest w gruncie rzeczy odbiciem problemu bardziej zasadniczego: dystansu, który musimy pokonać jako "obcy w świecie ducha", aby się w nim znaleźć. Heschel pisze jednak: jakbyśmy byli obcy. Coś subtelnego musi się wydarzyć w naszej świadomości, aby możliwe było przejście z jednego świata do drugiego. Ale ten "nowy" świat, ta wyspa, tylko z pozoru jest obca. W gruncie rzeczy jest ona naszą wewnętrzną wyspą. Modlitwa nie wyprowadza nas "na zewnątrz", ale prowadzi ku temu, co w nas samych jest nieznane, nierozwiązane, niewysłowione - a domaga się wysłowienia. "Właśnie to, co niewypowiedziane", pisze w innym miejscu Heschel, "dosięga Boga bardziej niż to uczucie,...

2699

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]