Reklama

Jeśli zło rządzi światem

Jeśli zło rządzi światem

03.06.2013
Czyta się kilka minut
Miłosz potępiał Holokaust z całej duszy, a równocześnie konstatował, że Holokaust był zgodny z przyrodniczym porządkiem Ziemi, na której było i będzie jeszcze tysiąc Holokaustów.
Czesław Miłosz Fot. Andrzej Iwańczuk / REPORTER
W

Wielu pisarzy uważa, że odpowiedź na pytanie, czym jest zło, jest oczywista. Złem jest przemoc, okrucieństwo, zadawanie bólu, faszyzm, stalinizm, czystki etniczne, dyktatura, prześladowania religijne, wojna, porywanie przeciwników politycznych i ich rodzin, zdrada, zagłada masowa, tortury, deportacje, rabunki, kradzieże, gwałty, rzezie, poniżenia i upokorzenia. Można tak wyliczać bez końca.
Literatura na usługach szlachetnego protestu przeciwko złu po prostu wie, co to jest zło, dlatego zwykle nie zawraca sobie głowy tym pytaniem. Wszystko się jednak zmienia, jeśli odważymy się wyjść poza perspektywę pedagogicznego humanizmu i postawimy pytania naprawdę poważne. Takie pytania stawiał Miłosz.
***
Już w dzieciństwie Miłosz przeżył prawdziwy szok w chwili, gdy uświadomił sobie, że może to nie dobry, łagodny Chrystus, lecz Darwin ma...

11460

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]