Reklama

Jedna rolka na tydzień

Jedna rolka na tydzień

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Przed świętami Wenezuelczycy znów stali w kolejkach po wszystko: od mleka po papier toaletowy. Ceny skoczyły o 90 procent. Drożeje nawet powietrze.
Kolejka przed sklepem w Caracas, październik 2014 r. Fot. Ariana Cubillos / AP / EAST NEWS
C

Ciemna noc, ekstremalne napięcie, bo do tej dzielnicy mało kto zapuszcza się nawet za dnia. Tu są strzelaniny, kradzieże, morderstwa, przyjść tu nocą to samobójstwo... Ale przecież potrzebowałem akumulatora! – opowiada José Rojas, informatyk i wykładowca uniwersytecki z Barquisimento, miasta na wschód od stołecznego Caracas.
Profesor czekał w kolejce 16,5 godziny. Ze sklepu wyszedł szczęśliwy. Miał akumulator i przeżył. Gdy odchodził, dziesiątki osób ciągle czekały – na otwarcie sklepu następnego dnia.
Cała Wenezuela, rządzona przez lewicową ekipę, stoi dziś w kolejkach. Ale przed świętami było to jeszcze bardziej widoczne – i jeszcze bardziej frustrujące.
Akumulator to w zasadzie rarytas, kolejki ciągną się po wszystko. Mleko, kurczaka, pastę do zębów, dezodorant... Do zakupów rzadkich produktów trzeba cierpliwości i szczęścia. A także wiedzy, gdzie i kiedy coś...

11650

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]