Reklama

Jawne, niejawne?

Jawne, niejawne?

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Szum medialny wokół nazwisk świadków w procesie beatyfikacyjnym zmarłego Papieża wynika w znacznej mierze z nieznajomości procedury i specyfiki procesu beatyfikacji. Gorączce przecieków przeciwstawił się chrześcijański portal wiara.pl.
ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II
Z

Za sprawą specjalnej dyspensy Benedykta XVI proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. w Bazylice św. Jana na Lateranie. Wiele przesłuchań odbywa się jednak w Krakowie, gdzie działa trybunał pomocniczy dla trybunału rzymskiego. Od początku emocje wywołują nazwiska świadków powołanych przez postulatora ks. Sławomira Odera. Choć ks. Oder przypomina, że pierwszy etap to "zwyczajne zbieranie merytorycznych materiałów, które są surowcem tego procesu, narzędziem do kolejnych etapów", powszechne przekonanie mówi, że to poszczególni świadkowie mają być gwarantami świętości. Stąd wzburzenie i atmosfera sensacji, kiedy do mediów przedostają się informacje o wzywaniu przed trybunał agnostyków czy postaci, których wkład w historię może budzić kontrowersje: w jaki sposób mogłyby one świadczyć o heroiczności cnót Jana Pawła II, skoro im samym daleko do moralnej...

5315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]