Reklama

Japońska lekcja

Japońska lekcja

15.05.2006
Czyta się kilka minut
O portretowej sile i psychologicznej głębi portretów Olgi Boznańskiej pisano już wielokrotnie; o pięknie jej obrazów znacznie mniej. Wystawa "Manggha Boznańskiej zwraca uwagę właśnie na ich urodę.
Olga Boznańska "Japonka", 1889 r.
W

W drugiej połowie XIX wieku i na początku wieku następnego Zachód przeżywał wielką modę na japońszczyznę. Młoda Boznańska zetknęła się z nią, przebywając na studiach w Monachium, i szybko jej uległa. Japońskie lalki, drzeworyty, wachlarze, kimona, porcelana stały się ważnymi rekwizytami portretowanych osób i znaczącymi elementami w najbliższym otoczeniu malarki. Czerwona parasolka kilkakrotnie powraca na portretach, ale i w scenie z wnętrza monachijskiej "Pracowni" (ok. 1890).

To pierwsza, czysto estetyczna faza fascynacji artystki sztuką japońską. Wkrótce przyszedł czas na nieco głębsze wniknięcie w jej odmienność, na przejęcie sposobów widzenia i portretowania świata i ludzi. Niezwykle atrakcyjne okazało się zwłaszcza specyficznie japońskie kadrowanie obrazów i scen: fragmentaryczność, spłaszczenie, spojrzenie z góry. W Europie jako pierwsi stosowali te...

3658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]