Reklama

James Bond w roli Mojżesza

James Bond w roli Mojżesza

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Mówi się, że film "Opór" jest szkodliwy, bo zakłamuje historię. I utwierdza w przekonaniu tych, którzy wyznają teorię o władającej Hollywoodem żydowskiej mafii.
W

W powstałym przed 10 laty kanadyjskim filmie dokumentalnym "Hollywoodyzm: Żydzi, filmy i amerykański sen" Simcha Jacobovici zgrabnie udowadnia tezę, jakoby amerykański przemysł filmowy był dziełem żydowskich imigrantów z europejskich sztetli. To oni - jako wygnańcy, pariasi, ofiary prześladowań - zaszczepili na gruncie kina również swoją mitologię. Filmowe wcielania "American Dream" to nic innego jak sny o potędze wyśnione na ekranie przez żydowskich tułaczy. Przed nami na ekranach film Edwarda Zwicka, który w sposób niemal dosłowny wskrzesza mit założycielski rozsianej dziś po świecie żydowskiej wspólnoty. Film wykorzystujący historię braci Bielskich, którzy w czasie II wojny światowej w lasach koło Nowogródka ocalili przed Szoah 1200 żydowskich współbraci.

Żaden twórca filmu fabularnego nie jest zobowiązany stać na straży historycznej prawdy. Ma prawo do...

3201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]