Reklama

James Bond w roli Mojżesza

James Bond w roli Mojżesza

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Mówi się, że film "Opór" jest szkodliwy, bo zakłamuje historię. I utwierdza w przekonaniu tych, którzy wyznają teorię o władającej Hollywoodem żydowskiej mafii.
W

W powstałym przed 10 laty kanadyjskim filmie dokumentalnym "Hollywoodyzm: Żydzi, filmy i amerykański sen" Simcha Jacobovici zgrabnie udowadnia tezę, jakoby amerykański przemysł filmowy był dziełem żydowskich imigrantów z europejskich sztetli. To oni - jako wygnańcy, pariasi, ofiary prześladowań - zaszczepili na gruncie kina również swoją mitologię. Filmowe wcielania "American Dream" to nic innego jak sny o potędze wyśnione na ekranie przez żydowskich tułaczy. Przed nami na ekranach film Edwarda Zwicka, który w sposób niemal dosłowny wskrzesza mit założycielski rozsianej dziś po świecie żydowskiej wspólnoty. Film wykorzystujący historię braci Bielskich, którzy w czasie II wojny światowej w lasach koło Nowogródka ocalili przed Szoah 1200 żydowskich współbraci.

Żaden twórca filmu fabularnego nie jest zobowiązany stać na straży historycznej prawdy. Ma prawo do...

3201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]