Reklama

Jak promień słońca

Jak promień słońca

11.10.2021
Czyta się kilka minut
S

Solidarność jest jeszcze przed nami” – trudno sobie wymarzyć lepsze hasło na czas, który właśnie przeżywamy. W dniu, w którym ten numer „Tygodnika” trafi do kiosków, w Krakowie rozpoczną się 20. Dni Tischnerowskie.

Nie jestem w stanie przewidzieć, o czym będzie się rozmawiało podczas składających się na nie debat. Niemniej hasło, które im towarzyszy, dobrze opisuje problem, przed jakim stanęliśmy. To parafraza słynnego zdania Tischnera, który pod koniec życia napisał: „Mam takie głębokie przekonanie, iż chrześcijaństwo – Ewangelię – mamy nie tyle za sobą, ile przed sobą”. Pod piórem Tischnera słowa te tchnęły optymizmem: dziś, wyraźniej niż kiedykolwiek, widać cel, ku któremu zmierzamy. Przez wieki chrześcijaństwo potwierdzało swoją tożsamość przede wszystkim w sporze z innymi. Skupianie się na tym, co odróżnia, kosztowało życie wielu ludzi. „Nadszedł czas odwrotu”, twierdził...

4657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]