Reklama

"Ja i dom mój..."

"Ja i dom mój..."

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Światowy Dzień Modlitwy, nazywany wcześniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet, jest przedsięwzięciem łączącym chrześcijanki różnych wyznań. Pomysł zrodził się pod koniec XIX wieku w USA.
D

Dwie niezależne inicjatywy dorocznej modlitwy kobiet - Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego w intencji biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych na skutek wojny domowej, imigrantów z Europy i Azji (z 1887 r.) oraz Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody z Kościoła Baptystów w intencji misji zagranicznych (z 1890 r.) - połączono w 1920 r. Nabożeństwa najpierw odprawiano w pierwszy piątek Wielkiego Postu, następnie w pierwszy piątek marca. Myślą przewodnią jest "świadoma modlitwa - modlitewne działanie".

Pierwsze nabożeństwo w Polsce (w Europie) odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystycznym w Łodzi. Od 1962 r. odbywa się w wielu miejscowościach; nabożeństwa organizują przedstawicielki Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. W 1992 r. do inicjatywy przyłączył się Polski Związek Kobiet Katolickich, w 2000 r. - Stowarzyszenie Pokoju i...

5055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]