Prawosławni przeprosili luteranów za niedopuszczenie ks. Wiktorii Matloch do modlitwy ekumenicznej

Przywódcy obu Kościołów uzgodnili sposób postępowania w podobnych sytuacjach.

14.04.2023

Czyta się kilka minut

Ks. Wiktoria Matloch / Jacek Taran

Do incydentu doszło 18 stycznia, na kilka minut przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy przedstawicieli różnych Kościołów przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Kościół Ewangelicko-Augsburski delegował ks. Wiktorię Matloch, co spotkało się z protestem księży prawosławnych. Luteranka zdecydowała się ustąpić.

Ponad pół roku wcześniej polscy luteranie po raz pierwszy ordynowali kobiety na księży. Dotychczas mogły pełnić służbę jako diakonki: odprawiały nabożeństwa i głosiły kazania, ale nie mogły m.in. kierować parafiami. Do pierwszej grupy kobiet ordynowanych 7 maja 2022 r. należała Wiktoria Matloch.

Zachowanie księży prawosławnych pod Pomnikiem Bohaterów Getta wynikało z opinii, którą kilkanaście dni po ordynacji luteranek wyraził zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa. W liście do prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej oznajmił, że Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny „wstrzymuje udział swoich przedstawicieli w różnorodnych spotkaniach ekumenicznych, (...) na których obecne będą »prezbiterki«”. (Polska Rada Ekumeniczna, utworzona w 1946 r., gromadzi Kościoły prawosławny, cztery protestanckie – luterański, reformowany, metodystyczny i baptystyczny – oraz polskokatolicki i starokatolicki mariawitów, działa na rzecz dialogu ekumenicznego i tolerancji religijnej).


Zobacz także: Metropolita Sawa postawił pod znakiem zapytania dialog ekumeniczny >>>>


Miesiąc później w obronie ks. Wiktorii Matloch wystąpił ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W liście do duchownych i wiernych zadeklarował, że „Kościół będzie stanowczo bronił praw swoich duchownych przed przypadkami wykluczania ze względu na płeć czy wyznanie” i  że „nie może godzić się na kwestionowanie własnego prawa do rozumienia urzędu duchownego w imię »ekumenicznej wyrozumiałości«”.

Kolejny list skierował do prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Napisał (cytat za serwisem ekumenizm.pl): „Obcesowe potraktowanie duchownej naszego Kościoła, wymuszenie ustępstwa i brak szacunku dla autonomicznych decyzji Kościoła odczytuję jako afront, którego nie można wytłumaczyć jednorazową czy przypadkową niezręcznością. Nosi ona znamiona uporczywej manifestacji niechęci władz PAKP wobec Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego”.

Jak poinformowała „Tygodnik” rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, temat incydentu ekumenicznego ze stycznia poruszono podczas marcowego spotkania Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej: – Obie strony stwierdziły, że nie powinno dojść do takiej sytuacji. Abp Jerzy [prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej – red.] prosił o przekazanie przeprosin dla ks. Wiktorii Matloch. Stwierdził, że w przestrzeni publicznej przedstawiciele PAKP nie będą kwestionowali udziału delegatów innych Kościołów.

Zwierzchnik luteranów zaznaczył z kolei, że wszyscy duchowni w Kościele Ewangelicko-Augsburskim mają takie same prawa i obowiązki, więc kobiety księża będą brały udział na równi z mężczyznami w ekumenicznych uroczystościach religijnych. – Biskup Jerzy Samiec powiedział: „Jako luteranie będziemy zapraszali wszystkie Kościoły, z którymi utrzymujemy relacje, a od zaproszonych zależy, czy z zaproszenia skorzystają” – relacjonuje Godfrejów-Tarnogórska. – Obiecał, że skoro Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jako gospodarz wydarzenia nie życzy sobie udziału kobiet księży, to nie będą one delegowane na nabożeństwa odbywające się w kościołach prawosławnych. Wydaje się, że tym samym zostały wyjaśnione wszelkie nieporozumienia i nie powinno więcej dochodzić do podobnych sytuacji.


Ks. Łukasz Ostruszka, proboszcz luterański: Nigdy nie mówię, że w naszym Kościele jest pełnia środków zbawienia albo że gwarantujemy do niego najlepszą drogę >>>>


Niedawny komunikat po wiosennej sesji Św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawierał enigmatyczne sformułowanie: „Omówiono aktualny stan stosunków ekumenicznych. Stwierdzono, że ekumenizm przeżywa obecnie duże doświadczenia”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem” związany… więcej