Reklama

Ładowanie...

Prawosławni przeprosili luteranów za niedopuszczenie ks. Wiktorii Matloch do modlitwy ekumenicznej

14.04.2023
Czyta się kilka minut
Przywódcy obu Kościołów uzgodnili sposób postępowania w podobnych sytuacjach.
Ks. Wiktoria Matloch / Jacek Taran
D

Do incydentu doszło 18 stycznia, na kilka minut przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy przedstawicieli różnych Kościołów przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu. Kościół Ewangelicko-Augsburski delegował ks. Wiktorię Matloch, co spotkało się z protestem księży prawosławnych. Luteranka zdecydowała się ustąpić.

Ponad pół roku wcześniej polscy luteranie po raz pierwszy ordynowali kobiety na księży. Dotychczas mogły pełnić służbę jako diakonki: odprawiały nabożeństwa i głosiły kazania, ale nie mogły m.in. kierować parafiami. Do pierwszej grupy kobiet ordynowanych 7 maja 2022 r. należała Wiktoria Matloch.

Zachowanie księży prawosławnych pod Pomnikiem Bohaterów Getta wynikało z opinii, którą kilkanaście dni po ordynacji luteranek wyraził zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa. W liście do prezesa Polskiej...

4406

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]