Reklama

Instrukcja wspominania

Instrukcja wspominania

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Czy mnisi i święci z początków Kościoła czegoś mogą nas nauczyć? Przyjrzyjmy się im – dzisiaj spotkamy Jana Kasjana.
Święty Jan Kasjan DOMENA PUBLICZNA
R

Rozmawia dwóch księży.

– Wolisz Kościół przedsoborowy czy posoborowy?

– Jasne, że przedsoborowy.

– Dlaczego?!

– No, wtedy byłem młodszy.

Wszystkich nas ciągnie do wspominania – bez względu na to, czy mamy 16, czy 90 lat, zawsze ciągnie nas do przeszłości, kolorowej, szarej, ale zawsze naszej. Każde nasze wspomnienie rozpoczyna się tak samo: „A kiedyś to..., a kiedyś tamto...”. I w sumie niewiele nas obchodzi, że ludzi męczą cudze wspomnienia. Ciężko nam się żyje z własnymi, po co jeszcze na kark brać czyjeś?

Z czego to wynika? Chyba przede wszystkim z tego, że takie wspomnienia są czasami podszyte albo niechęcią do teraźniejszości („O, kiedyś to było! Teraz to wy, młodzi, nic o życiu nie wiecie...”), albo samouwielbieniem wspominającego. A tymczasem, co tu kryć, świat trwa dalej i bez naszych wspomnień, bez bardzo bogatych oraz inspirujących...

3850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]