Reklama

Inny Lwów

Inny Lwów

06.03.2005
Czyta się kilka minut
W styczniu 1937 roku ogłoszono konkurs na projekt lwowskiego kościoła Misjonarzy (pomysł jego wzniesienia, jako wotum za odzyskanie niepodległości, powstał tuż po I wojnie). W roku następnym rozpoczęto wedle planów Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego budowę potężnej dwupoziomowej świątyni z masywną wieżą.
W

W dniu wybuchu II wojny kościół dolny był ukończony; jednak jego poświęcenie, zaplanowane akurat na dzień inwazji sowieckiej, nie odbyło się, a 25 września władze sowieckie zabrały gmach, umieszczając w nim magazyn jarzyn. Do odzyskania go przez Zgromadzenie i poświęcenia przez arcybiskupa Twardowskiego doszło dopiero po wkroczeniu Niemców, 20 lipca 1941; na zdjęciu z lat wojny widać ludzi modlących się w prowizorycznie urządzonym wnętrzu. Dzisiaj wnętrze to jest... pływalnią pałacu sportu nadbudowanego w 1972 r. nad niedokończoną budowlą. Z zewnątrz nie sposób się domyślić, że była tu kiedyś świątynia.

***

Historia nieistniejącego kościoła, który zapowiadał się jako interesujące i ważne dzieło architektury Dwudziestolecia, to jeden z rozdziałów księgi poświęconej tematowi dotąd nie opracowanemu: architekturze sakralnej Lwowa...

6503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]