Reklama

Inny głos w Episkopacie

Inny głos w Episkopacie

19.04.2019
Czyta się kilka minut
W czasach PRL polscy biskupi bardzo uważali, by mówić jednym głosem – każda różnica zdań była wykorzystywana przez komunistyczne władze.
J

Jednomyślność nie była jednak trudna, gdyż Kościół mówił wtedy głosem kard. Stefana Wyszyńskiego, niekwestionowanego autorytetu.

Odruch jednomyślności przetrwał transformację ustrojową i okazał się jednym z najbardziej trwałych. Gdy któryś z biskupów próbował mówić własnym głosem i krytykował innych hierarchów – jak np. bp Tadeusz Pieronek – spotykał się z ostracyzmem.

Obecnie owa sztuczna jednomyślność sprawia, że trudno hierarchom ufać, skoro nie wiadomo, co myślą. Ma to też taką konsekwencję, że odpowiedzialność za niefortunne czy wręcz szkodliwe działania niektórych biskupów spada na cały Kościół. Słychać tezy: Kościół nie chce rozliczyć pedofilskich czynów ks. Jankowskiego, gdy tymczasem z upiornym drugim życiem legendy Solidarności boi się zmierzyć jedynie abp Sławoj Leszek Głódź.

Przydałby się kontrapunkt dla takich zachowań. I wygląda na to, że niezależny głos rzeczywiście coraz wyraźniej słychać. „Uważam, że powinniśmy powołać wspólną komisję Kościoła, przedstawicieli władz państwowych i historyków” – odpowiedział prymas abp Wojciech Polak na pytanie dziennikarza „Süddeutsche Zeitung”, czy Kościół odrzuca dochodzenie w sprawie ks. Jankowskiego. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

-

i nic z tego nie wyniknie, dopóki z Rydzykiem nie uzgodni
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]