Reklama

Ignorancja krzywdzi

Ignorancja krzywdzi

13.12.2021
Czyta się kilka minut
P

Ponieważ nie ma jasnych wytycznych watykańskich, jak podchodzić do osób transpłciowych, biskup diecezji Marquette w amerykańskim stanie Michigan wyciągnął wnioski z wciąż obowiązującej w Kościele anachronicznej metafizyki arystotelesowsko-tomistycznej: „Ze względu na fundamentalną jedność ciała i duszy osoby ludzkiej, płeć osoby i płeć ciała są takie same. Każdy z nas jest stworzony jako mężczyzna lub kobieta. Tak więc, aby żyć zgodnie z prawdą o naszej ludzkiej naturze, musimy przyjąć płeć cielesną”.

W związku z tym bp John Doerfler poinstruował księży, aby odmawiali chrztu, bierzmowania i innych sakramentów osobom transpłciowym i niebinarnym, chyba że „wykażą skruchę”. „Doświadczenie niezgodności w czyjejś tożsamości seksualnej nie jest grzeszne ani nie stoi na przeszkodzie inicjacji chrześcijańskiej, jeśli nie wynika z wolnej woli osoby” – czytamy w dokumencie. „Jednak świadome, dobrowolnie wybrane i manifestowane zachowania mające na celu przedefiniowanie własnej płci stanowią taką przeszkodę”.

Doświadczając życia „w nie swojej płci”, osoby transseksualne cierpią często tak bardzo, że wskaźnik prób samobójczych wśród nich sięga nawet 90 proc. Współczesna medycyna proponuje wsparcie psychologiczne, terapię hormonalną i w ostateczności – chirurgiczną korektę płci. Stawianie alternatywy: terapia albo sakramenty jest tragicznym nieporozumieniem. Zawinionym.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]