Ich trzech

1. Z okładki kolejnego numeru tygodnika „Uważam Rze”, zakupionego w poniedziałek 12 marca, uśmiechał się promiennie Jan Rokita; wewnątrz numeru obszerna rozmowa z byłym politykiem i współzałożycielem Platformy...

20.03.2012

Czyta się kilka minut

...przeprowadzona przez niepokornych braci Karnowskich.

W „Plusie-Minusie” z soboty, 17 marca, byłego posła Platformy Łukasza Gibałę (aktualnie w Ruchu Palikota) surowo przesłuchał niepokorny Robert Mazurek. Poza tym: od poniedziałku do soboty na łamach gazet i na ekranach telewizorów można było zobaczyć, posłuchać i poczytać ministra Jarosława Gowina. Cóż powiedzieć o tych trzech sprawach?

2

Z wyznań Rokity, wysłuchanych przez braci Karnowskich, wynika najpierw, iż nie znosi on Donalda Tuska. Trudno to nazwać sensacją. Po drugie: twierdzi on, iż władza to dla aktualnego premiera panowanie nad ludźmi, a nie zarządzanie instytucjami. To też już słyszeliśmy. Po trzecie: skutkiem praktykowanej przez Tuska filozofii rządzenia jest, zdaniem Rokity, „absolutna dominacja lidera oraz rozległy neofeudalny system politycznego wasalstwa i lizusostwa”. Ach, nie jest to nowina pierwszej świeżości. Wreszcie, po czwarte: ze słów Rokity wynika, iż jeden jest tylko w Polsce prawdziwy mąż stanu, umiejący myśleć w kategoriach państwa, nie zaś personalnych intryg. I tę prawdę dobrze znamy, tożsamość owego męża, który wycofał się z polityki, by służyć państwu jako nauczyciel akademicki, rozpoznajemy bez wahania. Swoją drogą: ciekawe, co o owym nauczycielu sądzą jego studenci.

3

Łukasz Gibała nie jest aż tak ambitny jak Jan Rokita; chwilowo zadowoliłoby go stanowisko prezydenta Krakowa. Można rzec: skromny młody człowiek. Niestety: z wyjaśnień składanych Robertowi Mazurkowi wynika, iż łatwiej napisać doktorat o semantyce światów możliwych i jej związkach z modalnością metafizyczną (bardzo ciekawy problem!) – niż wytłumaczyć sposób prowadzenia własnej kampanii wyborczej i uzasadnić przejście z Platformy do Ruchu Palikota. Och, nie wątpię, że jeszcze usłyszymy o Łukaszu Gibale. Niestety.

4

W jednym z zeszłotygodniowych oświadczeń Jarosław Gowin zapowiedział, że nie poprze ewentualnego wniosku Platformy o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Ta zapowiedź jest, po pierwsze, nielojalna wobec szefa klubu parlamentarnego, do którego Gowin należy; po drugie, jest sprzeczna z przedwyborczymi obietnicami jego partii; po trzecie, można ją odczytać jako wyraz niewiary w bezstronność Trybunału; wreszcie: da się w niej dosłyszeć trochę przesadny wyraz troski o Kaczyńskiego i Ziobrę, którzy (szczerze czy nieszczerze, to bez znaczenia) wyrazili zgodę na wspomniany proces. Zapytam retorycznie: czy urzędujący minister sprawiedliwości powinien składać takie deklaracje? (Tak, wiem, że stanowisko ministra poparł następnie premier; zatem: moje pytanie dotyczy ich obu).

5

Byli i aktualni politycy z Krakowa zaznaczyli w zeszłym tygodniu swoją obecność na scenie polityki. Nie były to zbyt udane występy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2012