Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Hospicja, nie umieralnie

Hospicja, nie umieralnie

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak wygląda stan opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce. Kontrole rozpoznawcze sugerują, że może być źle.
W

W ub. roku z opieki hospicyjnej i paliatywnej skorzystało w Polsce niemal 100 tys. osób. Zapotrzebowanie na tego typu pomoc będzie tylko rosnąć wraz ze starzeniem się polskiego społeczeństwa i coraz częstszym występowaniem chorób nowotworowych, kardiologicznych i innych schorzeń cywilizacyjnych.

Czy – a jeśli tak, to w jaki sposób – przygotowuje się do tego polski system opieki zdrowotnej? Kontrola NIK przeprowadzona ostatnio w Kujawsko-Pomorskiem pokazuje, że NFZ nie wie nawet, ile osób czeka na miejsce w hospicjum. Pacjenci w placówkach skarżą się także na zabiegi i czynności higieniczne przeprowadzane bez parawanu, w obecności osób trzecich.

Opiekę hospicyjną i paliatywną sprawuje dziś w Polsce 525 podmiotów, które mają kontrakt z NFZ. Specjaliści, których NIK zaprosił do panelu w sprawie przyszłości systemu hospicyjnego w Polsce, zgadzają się, że przy rosnącym, ale wciąż niewystarczającym finansowaniu tego typu opieki przez budżet kontrakty publiczne powinny otrzymywać w pierwszej kolejności placówki mające doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności. Każdy przypadek złego traktowania pacjentów podważa bowiem zaufanie do systemu hospicyjnego. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]