Reklama

Ładowanie...

Honoris causa

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Specyficznie polski sposób poniżania przez nagradzanie.
P

Procedura odznacza się prostotą. Znajdujemy odpowiednią ofiarę i ogłaszamy, że byłaby świetnym honorowym obywatelem, doktorem lub patronem osiedlowego skweru.
Na efekt nie trzeba długo czekać. Wkrótce się okazuje, że nasz bohater jest zboczeńcem / promotorem zboczeń / maoistą / agentem / stryjecznym wnukiem / i na dodatek ogląda Eurowizję. Wobec ujawnionych faktów musimy z żalem wycofać kandydaturę. Ofiara zostaje z głupią miną, zszarganą opinią i specjalnie uszytą, bezużyteczną togą.
Przykładowe zdanie drobne:

Biret sprzedam. Nówka sztuka, niewalony.

595

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]