Reklama

Hollywood w Teheranie

Hollywood w Teheranie

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Polityczny thriller o czasach rewolucji islamskiej ukazuje nam także niezwykłą siłę amerykańskiego kina.
Ben Affleck w „Operacji Argo” Fot. Materiały Prasowe
O

O tym, że Hollywood jest jedną z najbardziej skutecznych broni amerykańskiego imperium, wiadomo niemal od samych początków istnienia kina. To właśnie podskórny ideologiczny przekaz ruchomych obrazów kształtował amerykańską tożsamość, urabiał nastroje w czasach kryzysów (gospodarczych i politycznych), konserwował je w okresach prosperity, wreszcie, poprzez globalną ekspansję, narzucił – i dalej narzuca – modele zbiorowej wyobraźni na całym świecie.

***

Ben Affleck, 40-letni aktor pracujący zarówno w Hollywood, jak i w kinie niezależnym, należy do coraz większego grona gwiazd (jak George Clooney czy Tommy Lee Jones), które dzięki swojej niekwestionowanej pozycji stają któregoś dnia po drugiej stronie kamery, by z lekka podkopać system, który je stworzył i wykarmił. Jego najnowszy film, „Operacja Argo”, opowiada o tym, jak tuż po wybuchu rewolucji...

5667

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]