Reklama

Historia nad głowami

Historia nad głowami

13.06.2007
Czyta się kilka minut
A

AGNIESZKA SABOR: - Nie bał się Pan wrócić do niezrealizowanego pomysłu Stanisława Wyspiańskiego - do jego projektów witraży dla katedry wawelskiej? Ich rekonstrukcja wydaje się pomysłem dość kontrowersyjnym...

ANDRZEJ WAJDA: - Kiedy przed 67 laty jako czternastolatek przyjechałem po raz pierwszy do Krakowa, zobaczyłem u franciszkanów witrażowe arcydzieła Wyspiańskiego, z "Bogiem Ojcem" na czele. Jak wielkie wrażenie na mnie wywarło, świadczy fakt, że o nich właśnie napisałem jedyny w moim życiu wiersz zakochanego chłopca (niezachowany - być może na szczęście). Projekty Wyspiańskiego, które właśnie zrekonstruowaliśmy, przedstawiające św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego, łączą się z tamtymi w ideową, by nie rzec "teologiczną", całość, opowiadającą o śmierci i odrodzeniu w artystycznej kreacji.

Równolegle rodzi się inny ciąg...

6978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]