Reklama

Historia nad głowami

Historia nad głowami

13.06.2007
Czyta się kilka minut
A

AGNIESZKA SABOR: - Nie bał się Pan wrócić do niezrealizowanego pomysłu Stanisława Wyspiańskiego - do jego projektów witraży dla katedry wawelskiej? Ich rekonstrukcja wydaje się pomysłem dość kontrowersyjnym...

ANDRZEJ WAJDA: - Kiedy przed 67 laty jako czternastolatek przyjechałem po raz pierwszy do Krakowa, zobaczyłem u franciszkanów witrażowe arcydzieła Wyspiańskiego, z "Bogiem Ojcem" na czele. Jak wielkie wrażenie na mnie wywarło, świadczy fakt, że o nich właśnie napisałem jedyny w moim życiu wiersz zakochanego chłopca (niezachowany - być może na szczęście). Projekty Wyspiańskiego, które właśnie zrekonstruowaliśmy, przedstawiające św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego, łączą się z tamtymi w ideową, by nie rzec "teologiczną", całość, opowiadającą o śmierci i odrodzeniu w artystycznej kreacji.

Równolegle rodzi się inny ciąg...

6978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]