Reklama

Heros z makijażem

Heros z makijażem

20.03.2012
Czyta się kilka minut
„Stawkę większą niż śmierć” warto obejrzeć nie tylko dla rozrywki. Pokazuje bowiem, jak fundamentalnie w ciągu ostatnich dekad zmieniła się wrażliwość polskich widzów.
W

W porównaniu z filmem Patryka Vegi, który właśnie wszedł do kin, „Stawka większa niż życie” wygląda na film niemalże delikatny. Mało w nim dosłowności: na ciałach zabitych nie pojawia się krew, operator litościwie odwraca kamerę w momentach egzekucji albo dobijania rannych, wybuchy przypominają raczej doświadczenia w gabinecie chemicznym. Można podejrzewać, że dosłowność nie była wówczas potrzebna – pod koniec lat 60. cień wojny w Polsce był jeszcze wystarczająco gęsty i pokazanie faszysty na ekranie musiało wywoływać potężne emocje.

Co innego „Stawka większa niż śmierć”: reżyser świetnego „Pitbulla” z pełnym rozmysłem wskoczył do tej samej filmowej rzeki, wiedząc, że mentalność dzisiejszego widza jest zupełnie inna. Konwencja kina wojennego zmieniła się nie do poznania i jeśli szukać porównań, to „Stawkę większą niż śmierć” trzeba raczej zestawiać z nowym Jamesem Bondem,...

5684

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]