Reklama

Heinz Holliger

Heinz Holliger

11.12.2005
Czyta się kilka minut
W Szwajcarii ludzie nie rozumieją za bardzo naszych określeń przed wojną i po wojnie, tam u nich wojny nie było, ewentualnie docierały jakieś jej odgłosy i relacje emigrantów, ale na ich historii to się nie odbiło, nie stanowi tak oczywistej cezury. Koncert skrzypcowy Heinza Holligera jest utworem wojennym i jednocześnie typowo szwajcarskim, eleganckie konstelacje barw dźwiękowych zmieniają się tu jak w kalejdoskopie i przy pierwszym słuchaniu człowiek jest całkiem skołowany tym bogactwem, dopiero po jakimś czasie dociera do niego sens całości.
S

Sama historia powstania tego utworu mogłaby wypełnić całą tę recenzję, opowiedzmy ją zatem w skrócie: kompozytor otrzymał zamówienie od Orkiestry Szwajcarii Romańskiej i wtedy wykrył, iż skrzypkiem w tej orkiestrze był przez pewien czas Louis Soutter, postać nietuzinkowa, uczeń Eugčne’a Ysa˙e’a, ale też architekt i przede wszystkim malarz - wszechstronnie wykształcony artysta, acz outsider, świetnie pasujący do grona ulubieńców Holligera, takich jak Hölderlin, Beckett czy Robert Walser. Gdy szefem OSR został Ernest Ansermet, dyrygent trzymający orkiestrę “żelazną ręką", przeniósł wiecznie zbuntowanego Souttera ze stanowiska koncertmistrza do ostatniego pulpitu drugich skrzypiec. W ten sposób Soutter stał się “cieniem" - i motyw cienia zasiedla też jego ówczesne obrazy.

Za inspirację do swego “Koncertu" Holliger obrał cztery okresy twórczości Souttera. W...

2347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]