Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Hazardziści władzy

Hazardziści władzy

20.02.2006
Czyta się kilka minut
Coraz częściej zaczynam się zastanawiać - jak w sławetny poniedziałek 13 lutego - czy w działaniach aktualnej władzy jest jakakolwiek racjonalność? Czy ktokolwiek poza pierwszym sekretarzem, który nazywa się teraz przewodniczącym, zdaje sobie sprawę, co chce dzięki temu spektaklowi osiągnąć?.
A

ANNA MATEJA: - Czy prowadzenie gry: zwodzenie przeciwników, upokarzanie, ciągłe podtrzymywanie uwagi obserwatorów, jest w polityce czymś nieodzownym?

JERZY SZACKI: - To jest od polityki nieodłączne. Więcej - to jest nieodłączne od stosunków międzyludzkich o tyle, o ile chodzi o władzę w jakimkolwiek sensie. Gry odbywają się w każdej rodzinie: między małżonkami czy między rodzicami i dziećmi. W przypadku państwa czy wielkiego przedsiębiorstwa zawsze mamy do czynienia z zachowaniami, które mają doprowadzić do przechytrzenia przeciwnika czy sojusznika - "by moje było na wierzchu".

ZZA KULIS NA SCENĘ

- Tyle że w takiej sytuacji większość energii przeznacza się raczej nie na rządzenie (czy zapowiadane reformy), lecz na pokazywanie, kto tu rządzi, i ustawianie innych pretendentów do władzy w szeregu.

...
12269

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]